איך לגדל אפונה מפוצלת צהובה

אפונה צהובה או אפונה מפוצלת (Pisum Sativum) מסווגים כזנים של אפונת גינה והם אחד מזנים רבים של אפונה שמקורם באירופה ובמרכז אסיה. לאחר הקליפה, אפונה צהובה מיובשת, מפוצלת ולאחר מכן משמשת במספר מרקים ומנות שונות. גידול אפונה צהובה בגינת הירק דורש תנאי גידול קרירים והרבה אור שמש.

חפרו אזור שתילה לעומק של 25-30 ס"מ כשבועיים לפני השתילה. ניתן לשתול אפונה בגינה בכל עת לאחר שהאדמה הגיעה לטמפרטורה של 7 מעלות לפחות והאדמה יבשה מספיק כדי לא להיצמד לכלי גינה.

מורחים שכבה של 5 עד 8 ס"מ של קומפוסט או אדמת עציצים על השטח. עבדו את האדמה ביסודיות באמצעות מזלג כף גינה או רוטוטילר, אם יש לכם.

מניחים זרעי אפונה צהובים בשורות במרחק של 45-50 ס"מ זה מזה. קדחו חורים בעומק של 2-4 ס"מ במרכז כל שורה, במרחק של כ-2 ס"מ זה מזה. זרעו זרעי אפונה צהובים אחד או שניים בכל חור, ואז כסו באדמת עציץ בגינה.

סוגרים את האדמה מעל השורות הנטועות. השקה היטב את השטח הנטוע עם מיסטר כדי להשרות היטב את האדמה ולשמור על האדמה לחה במידה, אך אפשר לה להתייבש בין השקיה.

קצור את האפונה שלך כשהיא בשלה, בדרך כלל 55-80 ימים לאחר השתילה וכשהיא נראית נפוחה ומעט מעוגלת.

כאשר נקטפים בבגרות, אפונה צהובה יבשה, קשיחה ונפוחה עם עמילן והיא עשירה מאוד בחלבון.

ברגע שהאפונה הצהובה מופשטת מהחלק העשיר בסיבים שלה, ולאחר מכן עשירה עוד יותר באנרגיה וחלבון, האפונה הצהובה (הזרעים) נפרדת לשני חלקים (קוטילדון) כדי ליצור מה שנקרא אפונה מפוצלת צהובה.

לאחר מכן אתה יכול לטחון אותם דק כדי לתת קמח אפונה מפוצל!

כדי לגדל אפונה צהובה, תצטרך:

  1. זרעי אפונה צהובים
  2. קומפוסט או אדמת עציצים
  3. כף גינה או כורך
  4. פוגר
  5. צמח יתדות או סבכה

אם אתם שותלים זני אפונה צהובה מסוג מטפס, כדאי להניח אותם בסורג או יתדות לשתול לפני השתילה. זני אפונה צהובה מסוג טיפוס יזדקקו לתמיכה טובה כדי לגדול.

6 הירקות הטובים ביותר לגידול בתחילת האביב

איך לקצור את הזרעים שלך לעונה הבאה