איך לגדל חסה טלה מזרע

חסה (ולריאנלה לוקוסטה) הוא סלט ירוק עדין שגדל בצורה הטובה ביותר במזג אוויר קריר. זהו אחד הירקות הראשונים שנבטו באביב, מה שהופך אותו לסלט פופולרי, אך הוא יכול לגדול היטב גם בסתיו.

לחסה טלה יש כינויים רבים בהתאם למדינה ולאזור, כמו בלנצ'ט, ארנק, קלירט, רפונזל, אפרכסת או אוזן ארנבת, ולריאנלה, דשא קנון, סלט חיטה, דולסטה, מתוק, גלינט וכו'. בארצות הברית, השם הנפוץ "חסת תירס" מקורו משום שחסה של כבש נטו לגדול בר בשדות תירס.

אמנם חסה טלה גדלה בר באזורים רבים, אך ישנם מספר זנים של חסה טלה בעלי עלים גדולים יותר וטעמים מתוקים יותר שגודלו במיוחד עבור גן הירק.

איך לגדל חסה טלה

חסה טלה גדלה בדרך כלל כצמח חד-שנתי. אתה יכול לזרוע אותו בסתיו והוא אמור להתחיל לצמוח שוב באביב. כך או כך, הצמח יתחיל לייצר זרעים כשהטמפרטורות יתחילו לעלות.

ישנם שני סוגי לעיסה לבחירה: זרעים גדולים וקטנים. זנים עם זרעים קטנים גדלים היטב רק במזג אוויר קריר, אבל הם אחד הצמחים הראשונים שנבטו באביב, מה שהופך אותם למעדן מבורך כשאין שום דבר טרי לאכול. זנים בעלי זרעים גדולים יכולים לעמוד בחום הקיץ ויכולים לעמוד בפריחה גם ביוני.

חסה טלה אינה דורשת תחזוקה רבה. אם אתם שותלים בסתיו, ייתכן שתרצו לחכך את הצמחים לאחר שהאדמה קופאת. אחרת, שמור את הצמחים מושקים היטב וללא עשבים.

הצורך באור

בגידול בתחילת האביב, חשיפה לשמש מלאה תעזור לחמם את האדמה ולעזור לצמחים לצמוח. ככל שהימים מתחממים, הצמחים יעריכו צל חלקי, במיוחד אחר הצהריים.

קוֹמָה

חסה טלה תגדל כמעט בכל מקום ובכל אדמה. הוא רק צריך ניקוז טוב ונוטה לגדול עם יותר עלים באדמה עשירה בקומפוסט או חומר אורגני אחר עם pH ניטרלי של האדמה.

רִוּוּי

השקה באופן קבוע ומוקדם בבוקר. אם הצמח נמצא בשמש מלאה, השקה בתדירות גבוהה יותר.

טמפרטורה ולחות

כיבול העונה קריר, חסה טלה יכולה לעמוד בטמפרטורות נמוכות עד -15 מעלות צלזיוס. עם זאת, כדי להנביט את הזרעים נדרשות טמפרטורות בין 10 ל-21 מעלות צלזיוס.

דרישת דשן

מכיוון שעונת הגידול של חסה טלה קצרה מאוד, אין צורך בדשן. אם האדמה זקוקה לחומרי הזנה, הוסיפו לפני השתילה קומפוסט או זבל נרקב היטב, שיספקו חומרים מזינים לצמיחה בריאה.

זני חסה טלה

לעתים קרובות תמצאו רק זרעים שכותרתם "Mâche", עם זאת, חברות זרעים מתחילות להציע זנים בעלי שם.

'ביסטרו' ו'פיימונט': זנים עם זרעים גדולים שאינם נבולים במהירות בחום
'Verte d'Etampes': זן קטן זרע בעל עלים עבים המסייעים בהארכת העונה
"Verte De Cambrai:" זורע עצמי שאמור לחזור שנה אחר שנה.

הקציר של חסה טלה

קוטפים כמו חסה חתוכה והולכים שוב. השתמשו קודם בעלים החיצוניים, כשהם באורך של כ-7 ס"מ. השאר את הרוזטה במקומה כדי לאפשר לעלים אחרים לעקוב. אתה יכול לכרות ראש שלם, אבל לא סביר שהוא יצמח בחזרה.

חסה טלה מתוארת לעתים קרובות כבעלת טעם אגוזי. העלים הם עלים מאוד עדינים ונימוחים, כמו חסה אבל פחות מתוקים ויותר עשבוניים. בדרך כלל אוכלים אותו טרי, עם ויניגרט קל מאוד. עם זאת, אפשר לחמם אותו ולקמול את העלים, בסלט או כתוספת.

גידול חסה טלה מזרע

זרעי חסה טלה נזרעים ישירות בגינה, בתחילת האביב או בסתיו. טמפרטורת הקרקע צריכה להיות לפחות 10 מעלות צלזיוס והיה סבלני, הזרעים יכולים להיות איטיים לנבוט. אל תדאג לגבי המרווחים. מורחים את הזרע ומכסים קלות. אתה יכול להאריך את העונה על ידי שתילה ברציפות כל שבועיים לאורך האביב. שמור על האדמה לחה עד להנבטה, ולאחר מכן השקה מדי שבוע לפי הצורך. צמחים צריכים לנבוט תוך שבוע עד 12 ימים.

כדי לשתול יבול שלכת, יש לצנן מעט את האדמה על ידי השקייתה היטב ולאחר מכן לכסות אותה במיטה למשך מספר ימים לפני הזריעה. בכמה אזורים חמים מדי, יהיה לך סיכוי טוב יותר לגדל יבול סתיו בחורף. באקלים קר יותר, אתה יכול לגדל את חסת הטלה שלסת הסתיו שלך תחת כיסוי של קלושה.

מזיקים ומחלות נפוצות

המזיקים הגדולים ביותר של חסה טלה הם שבלולים, שאוהבים את העלים הרכים כמעט כמו בני אדם. העלים נמוכים והאדמה לחה באביב, מה שהופך את ההדרה לטקטיקה הטובה ביותר של חלזונות. רפדו את האזור בנחושת, גרגרי קפה, אדמה דיאטומית או קוטל שבלולים אחר.

טיפים כיצד לגדל שמיר

10 סיבות ליצור גינת ירק משלך