איך לגדל כרוב שטוח טאיוואני או כרוב מזרע

כרוב שטוח או כרוב טייוואני הוא חדש יחסית למשפחת ה-Brassicaceae, המציע טעם מעט שונה ופריכות מלוחה.

לא תמיד תמצאו אותו בחנויות ויכול להיות קשה למצוא אותו מלבד שם המותג הנמכר בצרפת ונקרא 'Choudou', עם זאת, זהו ירק קל למדי לגידול בבית.

מאמר זה ייתן לך את כל הטיפים והטריקים שאתה צריך כדי לגדל יבול ללא רבב של כרוב טייוואני ולהוסיף מימד חדש למנות האהובות עליך.

מהו כרוב שטוח טייוואני?

כרוב טייוואני הוא זן כרוב שפותח בטייוואן. זן חדש יחסית זה של כרוב אסיה מייצר ראש שטוח וגס בצורה יוצאת דופן, בקוטר של בין 20 ל-30 ס"מ ומשקלו כ-1.5 ק"ג. העלים ירוקים, לעיתים סגולים, בעלי מרקם עסיסי ופריך ומתיקות מתוקה יוצאת דופן.

בניגוד לרוב סוגי הכרוב האסייתי, שהם זנים של צמח Brassica rapa, כרוב טייוואן הוא זן של Brassica oleracea. זה אומר שהוא קשור קשר הדוק לכרוב עגול קלאסי, כרובית, ברוקולי וכרוב סאבוי, ולא לזנים סיניים כמו בוק צ'וי וכרוב נאפה.

שימו לב שיש מגוון של כרוב טייוואני הנמכר בדרך כלל תחת אותו שם. כדי להבטיח שתקבלו את הכרוב הנכון, חפשו כרוב שטוח טאיוואני כשאתם קונים את הזרעים שלכם.

איך לגדל כרוב טייוואני:

גידול כרוב טייוואני בגינה שלך יכול להיות קל מאוד ומתגמל במיוחד. נתחיל עם היסודות של גידול הירק הזה.

מתי לשתול כרוב טייוואני:

כרוב טייוואני יכול לסבול מגוון רחב של אקלים, אך יתקשה לגדול בתנאים חמים ויבשים. אם אתה גר באזור עם קיץ חם מאוד, עדיף לגדל אותו כגידול עונה קריר. למעשה, טמפרטורות קרירות יותר יעזרו לכרוב הזה ליצור ניצנים טובים.

עם תנאי הגידול הנכונים, הכרוב השטוח יכול להגיע למשקל של עד 2.5 ק"ג.

ככלל, הימנע מחשיפת כרוב טייוואני לטמפרטורות גבוהות במהלך פיתוח הראש. לקבלת התוצאות הטובות ביותר, הנבט תחילה את הזרעים בתוך הבית, ולאחר מכן השתיל את השתילים לגינה שבועיים לאחר הכפור האחרון.

ניתן לגדל כרוב טייוואני גם כירק חורפי אם אתה גר באזור עם חורף מתון. במקרה זה, אתה יכול לזרוע את הזרעים בחוץ בסוף הקיץ ואז פשוט לתת להם לגדול בגינה שלך עד שהם מוכנים לקציר. כמו כל כרוב, יש לו סבילות טובה לכפור וניתן לאחסן אותו בערוגת הירקות שלך בטמפרטורות נמוכות כמו -7C°.

נביטה של ​​זרעי כרוב טייוואני:

קל מאוד להנביט זרעי כרוב טייוואני בתוך הבית. הזרעים קטנים ואין צורך להשרות אותם מראש. התחילו במילוי עציץ זרעים בר קומפוסט בתערובת של קומפוסט ואדמת גינה, והניחו זרע אחד בכל עציץ. שמור על האדמה לחה אך לא רטובה והנח אותם בחדר שבו הם מקבלים הרבה אור ישיר.

בממוצע, לזרעי כרוב טייוואני לוקח 7-10 ימים לנבוט. הקפד לספק לשתילים הרבה אור ומים, ולשמור אותם בחדר שבו הטמפרטורה היא בין 21 מעלות צלזיוס עד 25 מעלות צלזיוס. ברגע שלכל צמח יש לפחות שני סטים של עלים מפותחים היטב, אתה יכול להתחיל להכין להשתיל אותו בחוץ.

גידול כרוב טייוואני בחוץ:

ניתן לגדל כרוב טייוואני בחוץ כאשר טמפרטורת הקרקע היא לפחות 10 מעלות צלזיוס. באופן אידיאלי, עליך להמתין מספר שבועות לאחר הכפור האחרון לפני זריעת זרעים באדמת גינה או השתלת שתילים.

– מיקום:

בחרו חלק בגינה שלכם שחשוף לשמש מלאה. למרות שכרוב טייוואן הוא גידול עונה קריר, הוא זקוק להרבה אור לצמיחה בריאה. הקפד לשתול אותו במיקום שבו הוא מקבל לפחות 6 שעות אור ביום.

– סול:

כרוב טייוואני גדל בצורה הטובה ביותר בקרקעות עשירות מאוד בחומר אורגני. לחפור ולהפוך את האדמה לעומק של 15 ס"מ ולשלב הרבה קומפוסט וזבל. טווח ה-pH האידיאלי צריך להיות בין 6.5 ל-7.5. אם האדמה חומצית מדי, אפשר להוסיף סיד כדי להעלות את ה-pH שלה.

– השתלה וריווח:

כרוב טייוואן צריך הרבה מקום כדי שיהיה לו ראש מפותח. שתלו את הזרעים או השתילים במרחק של כ-30 ס"מ זה מזה. אם אתה משתיל שתילים, אתה יכול פשוט לחפור בור קטן התואם לגודל של מגש הריבוי הניתן לקומפוסטציה. בדרך זו, אינך צריך לדאוג להפריע לשורשים הקטנים של הצמח.

– השקיה:

תן לכרוב הטייוואני שלך הרבה מים במהלך עונת הגידול. הירק הזה אינו סובל לבצורת, וכל כישוף יובש בשילוב עם השקיה לקויה יגרום לפתיחת ראש הכרוב. לא רק זה, אלא שפחות מדי מים במהלך התקופות חמות יגרמו לו גם לבריח.

אחת הבעיות הנפוצות ביותר של כרוב טייוואני היא פיצול, שהוא תוצאה ישירה של השקיה לא נכונה. ראש הכרוב עלול להתפצל אם יש תנודות בלוח הזמנים של השקיה או אם הצמח מקבל לפתע הרבה מים לאחר תקופות ארוכות של בצורת. כדי להימנע מכך, הקפידו להשקות את הכרוב באופן יסודי וקבוע.

בהתאם לאקלים, ייתכן שתצטרך להשקות את הכרוב הטייוואני שלך 2-3 פעמים בשבוע. השקה את הכרוב מוקדם בבוקר והוסף מאלץ לבסיס הצמח כדי לעזור לשמור על הלחות באדמה.

– דשן :

כרוב טייוואני בדרך כלל אינו זקוק ליישומי דשן. אם האדמה הוכנה מראש עם הרבה קומפוסט או זבל, אתה יכול לדלג על מתן חומרי הזנה נוספים.

עם זאת, אם בגינה שלך יש קרקעות דלות, אתה יכול למרוח דשן אורגני עשיר בחנקן פעם בחודש. הימנע משימוש בדשן מאוחר בעונה מכיוון שהוא עלול לפצל את ראש הכרוב.

– תחזוקה :

כשהכרוב הטייוואני שלך גדל, הקפד לספק הרבה מים ודשן עשיר בחנקן. שמור על ערוגת הירקות מסודרת וללא עשבים שוטים שכן צמח זה לא יסבול שום תחרות על חומרים מזינים.

אם אתם רוצים גינה אורגנית, אנו ממליצים למשוך עשבים שוטים ביד ולא להשתמש בכימיקלים מזיקים ובקוטלי עשבים.

מתי לקצור כרוב טייוואני:

כרוב טייוואני בדרך כלל לוקח 60 עד 75 ימים לאחר הנביטה להגיע לבגרות. הוא מוכן לקטיף כאשר קוטרו של ראש הכרוב כ-20 ס"מ, כאשר הוא יציב למגע ובעל פנים עשוי עלים צפופים.

איך לקצור כרוב טייוואני:

כדי לקצור את הכרוב הטייוואני שלך, השתמש בקלשון כדי לחטט את הצמח. וודאו תמיד שהשורש כולו נמשך מהאדמה כדי להימנע מלהכיל מחלות כמו שורש קלאב. השתמשו בסכין כדי להסיר את השורשים מבסיס הצמח, ואז קלפו את העלים הרופפים מהשכבה החיצונית כדי לחשוף את הראש הצפוף והקומפקטי.

בניגוד לזנים אחרים של כרוב, הימנעו מלהשאיר את הכרוב הטייוואני באדמה למשך זמן רב מדי. אם מאפשרים להתבשל מדי, ראש הכרוב יכול להתפצל באמצע ולהזמין פתוגנים שעלולים לגרום לריקבון.

כמו כן, ראוי לציין כי כרובים שנזרעים בהמשך השנה יישמרו זמן רב יותר, בעוד מאלו שנשתלו באביב כדאי ליהנות בהקדם האפשרי.

אחסון של כרוב טייוואני:

אתה יכול לאחסן כרוב טייוואני במגירה הפריכה של המקרר שלך עד שבועיים. כל שעליך לעשות הוא להסיר את העלים החיצוניים ולכסות אותם בניילון נצמד. הימנעו מלשטוף כרוב לפני האחסון, שכן כל מים שנלכדו בין העלים יגרמו לריכוך ולפתח עובש.

בישול עם כרוב טייוואני:

כרוב טייוואני ניתן לאכול טרי או מבושל. אתה יכול להשתמש בו באותו אופן כמו כרוב ראש קלאסי, בסלט כרוב, סלטים, מוקפצים, מבושל או מוקפץ. לחלופין, למגע של אותנטיות, אתה יכול להשתמש בו כדי להכין קימצ'י טייוואני, שהוא פחות חריף מהגרסה הקוריאנית.

מזיקים ובעיות נפוצות:

– בקע של כרוב:

הבעיה הנפוצה ביותר עבור כרוב טייוואני היא שורש מועדון. מחלה זו נגרמת על ידי זיהום פטרייתי הפוגע בכל הצמחים ממשפחת Brassicaceae. תסמינים נפוצים כוללים הצהבה, נבילה, עצירת גדילה ושורשים שנראים כמו אלות קטנות או צירים.

למרבה הצער, להיפטר מ-clubroot קשה מאוד. פתוגן זה יכול לשרוד באדמה עד 20 שנה ומועבר בקלות משדה לשדה. לכן, מניעה היא התרופה הטובה ביותר.

הדרך הקלה ביותר לשלוט בשורש המועדון היא לסובב את היבולים שלך ולהמתין לפחות ארבע שנים לפני גידול צמחי משפחת כרוב על אותה חלקת אדמה. שמירה על pH של הקרקע מעל 7.0 עם סיד חקלאי תפחית גם את הסיכון להדבקות בשורשי שורש.

אם אתה מוצא צמחים שיש להם שורש קלאב, משוך אותם מהאדמה ושרוף אותם במקום להוסיף אותם לערימת הקומפוסט שלך.

– זבוב שורש הכרוב:

זחלי רימת כרוב עלולים לגרום נזק חמור ליבול הכרוב הטייוואני שלך. הם מתחילים מביצים שהוטלו ליד בסיס הצמח ואז מתקדמים באיטיות דרך הגבעול. ברגע שהם נכנסים, הם יכולים להיות קשה להיפטר והם יאכלו את הצמח מבפנים החוצה.

אין קוטלי חרקים יעילים נגד מזיק זה. הדרך הטובה ביותר לשלוט בהדבקה של רימת שורש כרוב היא להניח כיסויי שורות על הצמחים. בדרך זו לזבובים בוגרים לא תהיה הזדמנות להטיל ביצים על האדמה והכרוב הטייוואני שלכם ייחסך מהתקפה.

סיכום

טעים ומזין, כרוב טייוואני יכול להוסיף טוויסט לכל מנת כרוב קלאסית ברפרטואר שלך. לגדל אותו בבית הוא די קל. רק וודא שאתה זוכר את היסודות.

כרוב טייוואני הוא זן של כרוב אסיאתי המייצר ראש שטוח וארוך.
זהו יבול עונה קריר שזקוק להרבה מים וחומרים מזינים כדי לצמוח.
בממוצע, כרוב טייוואן לוקח 60 עד 75 ימים לקצור.
הבעיה הנפוצה ביותר עבור ירק זה היא שורש קלאב, אשר ניתן להימנע על ידי תרגול מחזור יבול.

אז, שים משהו יוצא דופן על הצלחת שלך ובגינה שלך, ונסה לגדל כרוב טייוואני.

10 ירקות שאפשר לגדל משאריות

טיפים להאכלת המשפחה שלך כל השנה עם גינת הירק שלך