איך לגדל שום בגינת הירק שלך

לקבלת הטעם הטרי ביותר והשיניים העסיסיות ביותר, גדל את השום שלך. הוא תופס מעט מקום וכמעט לא דורש מאמץ כדי להשיג יבול טוב. שום פשוט צריך מקום חמים ושטוף שמש עם אדמה סחוטה היטב שאינה רטובה מדי בחורף.

טיפים לגידול שום במשטח הירק שלך:

ניתן לרכוש שום לזריעה באביב ובסתיו. כדי לגדול היטב, הוא זקוק לתקופה של מזג אוויר קר, ולכן נטיעת הסתיו היא הטובה ביותר. אם יש לך אדמת חרסית כבדה, לעומת זאת, עדיף לחכות עד האביב. סוג זה של אדמה נוטה להחזיק הרבה מים, במיוחד בחורף, מה שעלול לגרום לשיני שום להירקב.

כדי לשתול שום, חלקו את הפקעות לשיניים בודדות ושתלו אותן כשהקצה המחודד כלפי מעלה. הקפד לא לפגוע בתרמילים בעת ההפרדה. מרווחים אותם במרחק של כ-18 ס"מ זה מזה ושתלו אותם בעומק כפול משלהם.

לחלופין, התחל שום על ידי שתילת שיניים בנפרד בעציצים בסתיו. אלה ניתן לשתול באביב. אם חסר לך מקום, נסה לגדל שום במיכלים.

אם אתה עורך גינון באדמת חרסית או באדמה המועדת לרטיבות בחורף, גדל שום בתלוליות בגובה 15 ס"מ ורוחב 20 ס"מ בבסיס. שתלו את התרמילים במרחק של 15-20 ס"מ זה מזה ובעומק 7-10 ס"מ. התוצאות בדרך כלל מצוינות, גם במזג אוויר לח מאוד.

איך לטפל בצמחי שום

שום צריך מעט טיפול. עשב בין צמחים כדי להפחית את התחרות על המים והמרחב. אל תיבהל אם הצמחים מייצרים פרחים, מכיוון שאתה עדיין אמור לקבל יבול – הוא פשוט יצטמצם. אתה יכול גם לאכול את הפרחים, שיש להם טעם טעים.

איך לקצור שום

קציר שום בקיץ כשהעלים מצהיבים. לאחר מכן, הכינו את הצמחים לקציר על ידי גירוד של חלק מהאדמה שמסביב כך שהשמש והאוויר יוכלו להגיע אל הנורות ולעזור לייבש אותן. לאחר ההכנה, מרימים בעדינות את הנורות בעזרת מזלג או כף.

איך לאחסן שום

תלו פקעות שום בשקיות רשת. היזהר לא למעוך את התרמילים, שכן כל נזק עלול לגרום להם להידרדר באחסון. לאחר ייבוש, אתה יכול לאחסן את הנורות רופפות או לקלוע את העלווה שלהן כדי ליצור מחרוזת מסורתית של נורות.

איך מכינים ומשתמשים בשום

לכתוש, לפרוס או לקצוץ דק, או לצלות ציפורן שלמות, כדי להוסיף טעם למנות רבות.

שום: פתרון בעיות

שום בדרך כלל נקי ממזיקים. שום יכול להיות מושפע מחלודה כרישה, זיהום פטרייתי שכיח יותר במזג אוויר לח. פקעות שום בטוחות לחלוטין לאכילה, אך יש לקצור את הצמחים המושפעים מיד כדי למנוע מהמחלה להתפשט.

האם נוכל לשתול שום שנקנה בסופר?

אפשר לגדל שום מנורות סופרמרקט (הכי טוב לקנות אורגני), אבל זה לא מומלץ כי יש סיכון להדבקה בנגיף. אם אתה קונה חומר שתילה מתאים, זה צריך להיות נקי וירוסים. ואתה יכול גם לבחור מגוון שגדל במיוחד לאקלים שלך.

טיפים לגידול גרגירי גינה באזור הירק שלך