איך לקצור את הזרעים שלך לעונה הבאה

איסוף זרעי פירות וירקות משלך להתרבות במשתלה מפחית באופן דרמטי את העלויות שלך ביותר מ-50 אחוז. על מנת להפיק ממנו את מירב התועלת, עליכם להעניק לצמחים שלכם את העזרה הדרושה לייצור זרעים בריאים. טכניקות קציר ואחסון דורשות תשומת לב מיוחדת מכיוון שהן משפיעות על איכות הזרעים. כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר, יש צורך לקצור בזמן הנכון, לנקות בטכניקות המתאימות, לייבוש ולאחסן בתנאים אופטימליים. לפני הקטיף, זכור את ההמלצות הבאות.

סוגי זרעים

אם אתם מתכננים לאסוף זרעים משלכם, הימנעו מקניית כלאיים, שהם מלאכותיים ובדרך כלל מיועדים לעונת שתילה אחת בלבד. במקום זאת, קנו זנים מורשת ו/או מואבקה פתוחה, שהם טבעיים ומייצרים גידולים שמייצרים זרעים מתרבים ברציפות. לאחר השתילה, סמן בבירור כל סוג בתג זיהוי כדי שתוכל לעקוב אחר הביצועים של זנים שונים.

בקרת מחלות

רוב הזרעים נובטים וגדלים לצמחים. חלק מהצמחים ידבקו במחלה. במהלך הקטיף אין לאסוף זרעים מצמחים הנגועים במחלה, ללא קשר למחלה, צמח נגוע יעביר את המחלה לכל הצמחים העתידיים.

בחירת זרעים

בחר זרעים מהצמחים הבריאים ביותר. תכונות כגון תפוקת פרי הכוללת, גודל, עמידות למחלות והפריה/הבשלה מוקדמת הן אינדיקטורים אמינים לבריאות טובה. זהה צמחים עמידים עם תג מיוחד, סרט או חוט.

בשלות זרעים

רצוי לתת לזרעים להבשיל לחלוטין לפני קצירתם. מתן מספיק זמן להתבגרות מאפשר להם לאגור מספיק חומרים מזינים לנביטה ולצמיחה בריאה. זה יעזור להבטיח תפוקת נביטה טובה בהרבה לעונה הבאה.

יִבּוּשׁ

יבש את הזרעים שלך לפני אחסנתם. מומלצת תכולת לחות של כשמונה אחוזים. עם זאת, טווח של 5 עד 13 אחוזים הוא גם טוב. תצטרך להשתמש במיטב שיקול הדעת שלך כדי להעריך לחות מכיוון ששיטות מדעיות יקרות.

הפרידו את הזרעים אחד מהשני כך שיתייבשו באופן שווה. זרעים קטנים מתייבשים מהר יותר מאשר גדולים. אזהרה: ייבוש מהיר מדי של הזרעים יגרום להם להתכווץ ולהיסדק. הדרך הטובה ביותר להבטיח בקרת טמפרטורה נכונה היא לייבוש באוויר בתוך הבית.

שטח האחסון

לאחר ייבוש הזרעים, הכניסו אותם למעטפה או שקית נושמת (למשל, נייר או בד) והניחו אותם במקום יבש וקריר. היזהר לא לחשוף את הזרעים ישירות לאוויר מכיוון שהם יספגו לחות הסביבה. כמו כן, אין לאטום אותם במיכל ואקום מכיוון שהם דורשים אוויר מינימלי כדי לשרוד. טמפרטורת האחסון האופטימלית היא בין 0°C ל-5°C.

תִיוּג

סמן כל מעטפה כדי לאפשר זיהוי קל של זני הזרעים השונים שלך. השתמש בדיו קבוע שעמיד בפני דהייה ואי אפשר למחוק אותו בקלות. שים לב על התווית את מספר ימי הייבוש ואת תנאי מזג האוויר בזמן הקטיף. לאחר התיוג, קח כ-10 אחוז מכל זן והפקד אותם בבנק זרעים. רזרבה זו היא הביטוח שלך למקרה של נגיעות או מחלה של השאר.

הכנת זרעים בתחילת עונת השתילה

רצוי לשבור את התרדמה לפני השתילה. מכניסים את הזרעים למקפיא למשך כשלוש שעות. לאחר ההסרה, חשפו אותם לאוויר חם למשך יממה. תהליך זה מספק מיזוג אופטימלי לשתילה מיידית.

בדיקת נביטת הזרעים

מומלץ לבדוק את כדאיות הזרעים שלך בשטח קטן לפני שתתחיל בשתילה בקנה מידה גדול. בעזרת טוש קבוע כותבים את שם הזרעים ואת שנת הקציר על נייר לח המכיל כ-10 זרעים. הנח את הנייר הלח בסביבה חמה ולחה. בדוק מעת לעת את זמן הנביטה הממוצע.

קצב הנביטה נקבע על ידי חלוקת מספר הזרעים הנובטים במספר הכולל שנבדק, כפול 100 אחוז. אם אתה מקבל קצב נביטה מעל 80%, הזרעים שלך ברי קיימא ומוכנים לשתילה מיד. שיעורים מתחת ל-80% דורשים בדיקות כדאיות נוספות.

אל תהססו להשלים את המאמר עם הטיפים שלכם בתגובות ואחסון טוב!

איך לגדל אפונה מפוצלת צהובה

10 הירקות הטובים ביותר שגדלים במיכלים