כיצד לאחסן ולשמור גידולי גינה

אחסון היבול שלך הוא דרך מצוינת להתמודד עם שפע (עודף של ירק אחד) וחודשים שבהם יבול קטן גדל. ישנן דרכים רבות לשמר את הירקות שלך כמו ייבוש, הקפאה או שימור.

מלאי פשוט

חלק מהפירות והירקות נשמרים היטב במשך חודשים אם מאוחסנים בתנאים הנכונים. המפתח להצלחה הוא לבחור דגימות ללא פגמים ולבדוק אותן באופן קבוע, תוך הסרת פרי חולה. לדוגמה, תפוח רקוב אחד יכול להרוס את כל המגרש. אחסון הקציר במקום יבש ומאוורר ימנע ממנו להירקב. אתה יכול לקנות קופסאות אחסון, אבל ארגז עץ או קופסת קרטון רדודה יעבדו באותה מידה. חלק מהקופסאות והארגזים יתוכננו כך שתוכלו לערום אותם, אך אם תעשו זאת, וודאו שהאוויר יכול להסתובב בין המפלסים השונים.

תפוחים ואגסים מתאימים היטב לאחסון. עטפו כל פרי בנייר עיתון והניחו אותו בשכבה אחת בתחתית המיכל שלכם.

גם ירקות שורש כמו גזר, תפוחי אדמה וסלק מאוחסנים היטב. חותכים את העלים מהסלקים והגזר ומניחים אותם בשכבה אחת מבלי לעטוף אותם. שני ירקות השורש יעדיפו להיות מכוסים בשכבת חול כדי למנוע מהם להפוך לגומי. ניתן לאחסן תפוחי אדמה בשקיות יוטה או נייר. קצור אותם ביום יבש ותן להם להתייבש בשמש. מסירים כל בוץ מתפוחי האדמה כדי למנוע היווצרות עובש. אחסן אותם במקום חשוך כדי למנוע היווצרות של כתמים ירוקים רעילים על העור. עדיף להשאיר את הפסטונים באדמה במהלך החורף ולקטוף לפי הצורך.

בצל, שום ובצל שאלוט מאוחסנים בצורה הטובה ביותר כשהם מיובשים היטב ואז קלועים לפני אחסון במקום יבש. אפשר גם לחתוך את החלק העליון ולתלות את השלפוחיות בזוג גרביונים ישן או רשת.

צמחי משפחת סקווש כגון דלעת יכולים להחזיק מעמד עד שלושה חודשים, תלוי בזן. דלעת ודלעת לא נשמרים בחורף, אבל דלעות אחרות (כמו דלעת חמאה וספגטי) אפשר לאחסן עד תחילת האביב. וודאו שהם במצב טוב ואחסנו אותם במקום קריר ויבש כמו ארון. קישואים לא מאחסנים היטב ויש לשמור במקרר עד שלושה שבועות.

גידולי עלים כגון חסה ותרד אינם מאוחסנים היטב ויש לאכול אותם מספר ימים לאחר הקציר. זרעו באופן קבוע עד תחילת הסתיו כדי שעדיין יהיו עלים לקצור במהלך החודשים הקרים יותר.

ניתן לייבש קטניות כמו אפונה ושעועית לשימוש בתבשילים או להלבין ולהקפיא.

שזיפים מירבל קפואים

הקפיא את הקציר שלך

הקפאה היא דרך מהירה וקלה לשמר את היבול שלך. מקפיאים בכמויות שמישות כך שניתן יהיה להפשיר את התוצרת בקלות. בחרו רק פירות וירקות מוצקים, בקושי בשלים, והקפיאו אותם בהקדם האפשרי לאחר הקטיף. ארזו אותם בשקית הקפאה אטומה או במיכל פלסטיק כדי להבטיח שהם נשמרים היטב ולא יסבלו מ"צריבה במקפיא" (כתמים חומים יבשים בלתי אכילים הנגרמים מחוסר לחות). חלק מהפירות והירקות יצטרכו להלבין לפני ההקפאה. זה מונע מהמים בפירות וירקות להתגבש ולקרוע את דפנות התא שלהם, וכתוצאה מכך לעקביות רכה ורטובה בעת הפשרה. כל שעליך לעשות הוא להטביל את הפרי או הירק בסיר גדול של מים רותחים למשך כשליש עד מחצית מזמן הבישול הרגיל, ולאחר מכן להעביר למי קרח, לפני הייבוש וההקפאה.

הפירות והירקות הבאים קופאים היטב:
  • פטל
  • תותים
  • שְׁזִיפִים מְיוּבָּשִׁים
  • אוכמניות
  • תפוחים מולחים
  • שעועית מולבנת
  • שעועית ירוקה
  • דומדמניות
  • אפונה
  • רִבָּס

ריבות

ייבוש, חומץ, סוכריה, צרימה או ביקבוק של היבולים שלך

גידולים שמתייבשים היטב כוללים עגבניות, פלפלים ותפוחים. ייבוש יכול לשנות באופן דרמטי את הטעם והמרקם של הקציר שלך ויכול להוסיף תוספות מעניינות למנות. כל שעליך לעשות הוא לשטוף ולחתוך דק את הפרי או הירק ולסדר את החתיכות בשכבה אחת על תבנית אפייה. באופן מסורתי זה היה נשאר בחוץ בימי שמש ארוכים לייבוש. שיטה קלה יותר היא לכוון את התנור לטמפרטורה הנמוכה ביותר שלו 130 מעלות צלזיוס ולהשאיר את המגשים במקומם למשך מספר שעות עד שהחתיכות מתכווצות וכמעט פריכות. לאחר ייבוש, אחסן את החלקים במיכל סטרילי ואטום וצרוך אותם תוך מספר שבועות.

סלק ובצלצלי שאלוט טעימים במרינדה ונשמרים מספר חודשים. שוטפים ומכינים את הסלק (לא להסיר את החלק העליון קרוב מדי לשורש, זה יכול לשטוף את הצבע). מרתיחים במים במשך 30 דקות או עד שהעור והחלק העליון יורדים בקלות. פורסים אותם ומניחים בצנצנת סטרילית ומכסים אותם בחומץ כבישה. (ניתן לעקר את הצנצנות על ידי שטיפתן היטב ולאחר מכן הכנסתן לתנור ב-150 מעלות צלזיוס למשך 10 דקות). מניחים אותם בכלי רדוד ומכסים במלח כדי לנקז עודפי לחות. השאירו אותם למשך הלילה ואז שטפו היטב והניחו אותם בצנצנת סטרילית ומכסים בחומץ מרינדה.

חמוצים ומלפפונים קטנים גם נשמרים היטב בצנצנת מלאה בחומץ לבן.

לבסוף, אבל זו קלאסיקת אחסון נהדרת לחורף, ריבות הן חובה לאחסון כשיש לך הרבה פירות וניתן לשמור אותן עד שנה. הם ייהנו לאורך כל השנה עד לעונת הקיץ הבאה.

ואת? מהן שיטות האחסון שלך?

איך לגדל עץ לימון מזרע לימון

10 דברים לעשות בגינת הירק שלך בינואר