10 טיפים להגדלת התשואות של גינת הירק שלך

השגת יבול גדול יותר מגינת הירק שלך היא שאיפה ראויה לשבח, אבל מהן הדרכים היעילות ביותר להגביר את הפרודוקטיביות? אדמה בריאה, תכנון קפדני והגנה על היבולים שלכם מפני מזיקים, עשבים שוטים ומזג אוויר קיצוני הם התשובה, אז בואו נחפור קצת יותר לעומק.

אז הנה 10 טיפים מוכחים כדי להגביר את הפרודוקטיביות של גינת הירק שלך.

1. האכילו את האדמה שלכם

קרקעות עמוקות ועשירות בחומרים מזינים מעודדות מערכות שורשים נרחבות וצמחים חזקים. האכילו את האדמה שלכם בהרבה חומרים אורגניים כמו קומפוסט, זבל או אדמת עציצים. ניתן להכין קומפוסט ואדמה לעציץ בקלות בבית בחינם, אז קומפוסט כל מה שאתה יכול והצב מתקן קומפוסט משגשג בלב הגינה שלך.

הזמן הטוב ביותר להוסיף את רוב החומר האורגני הוא בחורף כדי לתת לו מספיק זמן להתמקם באדמה לפני האביב. לאחר מכן הוסיפו עוד חומר אורגני במהלך עונת הגידול, והפקידו אותו בעובי 2-5 ס"מ סביב גידולים קיימים. חיפוי פני השטח הזה גם יעזור להאט את אובדן הלחות ולדכא עשבים שוטים, יחסוך לך זמן להשקיה ונייכוש.

2. האכילו את הצמחים שלכם

צמחים רבים ייהנו מתוספת של דשן אורגני כמו תרכיז אצות נוזלי.

אתה יכול גם לגדל כתם של קומפרי (ליד פח הקומפוסט שלך הוא אידיאלי) ולבשל תה קומפרי משלך, חליטה חזקה אידיאלית לצמחים רעבים כמו עגבניות. אתה יכול גם פשוט לעטוף עלי קומפרי חתוכים סביב הצמחים או להוסיף אותם לערימת הקומפוסט שם הם יעזרו להאיץ את הפירוק.

3. לגדל בערוגות ייעודיות

צור מערכת מיטה קבועה ומזער את הבזבוז של שטח תוך ריכוז המשאבים שלך. המיטות נגישות מכל הצדדים וניתן לגדל צמחים בבלוקים, ולמקסם את הפרודוקטיביות. ובגלל שתוסיף חומר אורגני ישירות למיטות, לא תבזבז אותו על שבילים או על פני שטח לא פרודוקטיביים אחרים.

4. בחרו בצמחים המשגשגים

זה אולי נראה מובן מאליו, אבל גידול מה שמשגשג באדמה ובאקלים שלך יביא לצמיחה חזקה יותר ויבול גדול יותר. לדוגמה, אקלים חם אידיאלי לגידול בטטות ועגבניות. או באזורים קרירים יותר, בחרו בגידולים כמו מנגולד וכרוב שיכולים להתמודד עם הקור.

בחר זנים שגודלו כדי לשגשג באקלים שלך. זנים מוקדמים הם אידיאליים לעונות גידול קצרות, בעוד שזנים עמידים בחום הם חובה לאזורים עם שמש קיץ יוקדת.

5. לגדל יותר בצל

הגדלת הפרודוקטיביות פירושה להפיק את המרב מכל מקום פנוי, וזה כולל אזורים כהים יותר. הם מושלמים עבור ירקות עליים כמו חסה או ירקות אסייתיים, גידולים איטיים כמו כרישה ופטרינה, ופירות עמידים כמו דומדמניות שחורות ודומדמניות. אתה יכול למצוא במאמר זה את הגידולים שגדלים היטב בצל.

6. לאסוף עוד מי גשמים

מי גשמים הם האפשרות הטובה ביותר להשקיית ירקות. מי הגשמים רכים יותר, מכילים פחות מזהמים, ויש להם ערך pH המועדף על ידי רוב הצמחים, מה שמקדם צמיחה טובה יותר. אז אם אתם עדיין משתמשים במים מטופלים להשקיית היבולים שלכם, זה הזמן להתקין חביות מים נוספות ולאסוף כמה שיותר מי גשמים. אתה יכול להשתמש בערכת מחברים כדי לחבר מספר אספנים יחד.

7. להאריך את עונת הגידול

הכר את תאריכי הכפור הראשונים והאחרונים שלך, ולאחר מכן תכנן להאריך את עונת הגידול שלך על ידי שימוש בהגנה מפני מזג אוויר קר. מנהרות, מיני חממות, קופסאות זרעים וקלוצ'ים מאפשרים תחילת זריעה עד שבועיים קודם לכן, בעוד שהקטיף יכול להימשך עוד כמה שבועות בסוף העונה.

מבנה קבוע כמו חממה פותח עוד יותר אפשרויות, ומאפשר ליהנות מהתחלה מוקדמת עוד יותר של האביב ועדיין מספק מספיק הגנה לגידול חורף, למשל, סלטים עמידים.

8. שטח צמחים כמו שצריך

שתלו קרוב מדי והגידולים שלכם לא יגדלו היטב ויועדו למחלות, אבל רחוק מדי ולא תפיקו את המרב מהשטח שיש לכם. מתכנן גינות טוב יראה לכם בדיוק כמה צמחים ניתן לגדל בשטח הזמין.
אדמה נהדרת יכולה לעזור לך לדחוף את הגבולות על ידי גידול ירקות קצת יותר קרוב מהמומלץ.

9. נטיעת לוויה

כמה צמחים מועילים הדדית. כשהם גדלים יחד, הם יכולים לעזור להגדיל את הפרודוקטיביות הכוללת. שתילה נלווית לובשת צורות רבות. לדוגמה, תירס יכול לשמש כתמיכה לשעועית, בעוד חסה הגדלה בין שורות של גזר או בצל עוזרת לחנוק עשבים בזמן שהגידולים האיטיים יותר מתבססים.
ערבוב פרחים עם ירקות יכול לעזור להפחית בעיות מזיקים.

10. הדברה מונעת

נקטו בגישה מונעת למזיקים כדי לעצור אותם על עקבותיהם. לדוגמה, הצב מחסומים מעל צמחים רגישים כדי להגן עליהם מפני מזיקים מעופפים, או צמצם אוכלוסיית שבלולים מזיקים על ידי הסרת מקומות מסתור כגון עציצים הפוכים או דשא גבוה באזורי גידול וסביבם. לאחר מכן, כל כמה שבועות, הסתובב בגינה כשהשבלולים ניזונים בערב כדי לאסוף אותם לאור לפיד ולהביא אותם באהדה למקום אחר מלבד חלקת הירק שלך.

פנו מקום גם לפרחים בגינת הירק. פרחים כמו אליסום, קלנדולה ודאגלס-אשוח
לא תופסים הרבה מקום וישפרו את הפרודוקטיביות על ידי משיכת פרת משה רבנו להדברת מזיקים כולל כנימות, קרדית וחרקי אבנית.

8 עשבי תיבול ארומטיים לזרוע בינואר ופברואר

13 ירקות שאתה יכול לגדל בתחילת האביב