5 ירקות סופר מוקדמים לגידול בחורף

עבור גנן הירק, החורף יכול להיות תקופה מתסכלת בשנה עם מספר שבועות עד לתחילתה הרשמית של עונת הגידול בגינת הירק. אם אתם חושקים בתוצרת טרייה מהגינה שלכם, חדשות טובות: ניתן לזרוע ירקות רבים בסוף החורף להתחלה מוקדמת מאוד. גלה להלן 5 ירקות סופר מוקדמים לגידול בחורף!

1) יורה אפונה

אפונה יכולה לנבוט בטמפרטורות של עד 4 מעלות צלזיוס, מה שהופך אותה לנכס מצוין לזריעה מוקדמת. גידול אפונה לשתילים היא דרך קלה לקבל פרץ חדש של טעם תוך מספר שבועות בלבד. נצרי אפונה טעימים בדיוק כמו אפונה והם עמוסים בחומרים מזינים. בחר זן נמרץ וגדל גבוה כדי לתת שפע של עלווה. התחילו לזרוע בחממה או במסגרת קרה, זרעו שניים עד שלושה זרעים לכל עציץ או מודול. לאחר שהשתילים מילאו את המודולים שלהם, ניתן לשתול אותם כך שיהיו 20 ס"מ בין כל גוש. כסה זרעים שנשתלו זה עתה עם צמר גננות כדי לעזור להם להתחיל. בחר מעט ולעתים קרובות, חותך ממש מעל סט העלים השני.

2) סלטים

ניתן לזרוע חסות עלים רבות, כמו חסות עמידות לחורף ואנדיב, בתוך חממה או מסגרת קרה, או מתחת לכיסויי שורות או לקלושים. לחלופין, אתה יכול לזרוע במודולים ולגדל אותם לפני השתילה בשוליים או במיכלי חממה. הרווח בין הצמחים לפחות 25 ס"מ זה מזה כדי לתת להם הרבה מקום. קוטפים רק כמה עלים מכל צמח בכל פעם כדי למנוע התשישות של הצמח. סלטים מוקדמים אחרים כוללים עלים מזרחיים כמו מיזונה וחרדל, כוסברה, חסה טלה, ועלים בשרניים של פורסלן חורף (חסה של כורים או קליטוניה).

3) כרוב

להתחלת כרוב מוקדם מאוד בעונה יש יתרונות: יש הרבה פחות שבלולים ותיהנו מחיתוך של עלים עשירים בוויטמין בתחילת הקיץ, הרבה לפני הכרוב שנזרע באביב. כמו בכל הירקות שנזרעים מוקדם, בחרו זנים המתאימים לזריעה במזג אוויר קריר יותר. זורעים במגשים מודולריים, ואז שותלים לאחר שהשתילים התבססו, בדרך כלל תוך ארבעה עד שישה שבועות. שתלו אותם במרחק של 22 ס"מ זה מזה.

4) תרד

התרד מוכן לזרוע בכיסוי מסוף החורף, מכיוון שרמות האור מתחילות להשתפר מאמצע החורף. התרד עמוס בויטמינים וברזל, מה שהופך אותו ליבול בעל ערך לבריאות ובעיקר לטעם. לזרוע ישירות לתוך מיכלי אדמת עציצים או לתוך מודולים או עציצים לשתילה כמה שבועות לאחר מכן. מניחים שלושה עד ארבעה זרעים לכל מודול כדי לשתול אותם במרחק של 15 ס"מ זה מזה. ככל שהצמחים גדלים בצורה נמרצת יותר, אתה יכול לקטוף כמה עלים מכל צמח בכל פעם, ולאפשר לעלים חלופיים לצמוח. כך תיהנו מיבולים מרובים מכל צמח.

5) בצל ירוק (או שאלוט)

ניתן לזרוע זנים עמידים של בצל ירוק, הידוע גם בשם שאלוט, ישירות לתוך אדמה פורייה ומנוקזת היטב. זורעים את הזרעים בשורות דקות במרווחים של 15 ס"מ זה מזה. צמחים לא צריכים להזדקק לדילול אם נזרעים דק מספיק. אתה יכול גם לזרוע שלושה זרעים לכל מודול כדי לשתול אותם במרחק של 7 ס"מ זה מזה בכל כיוון. מניחים שמיכות על הבצלים שלך כדי לעזור להם. בהתאם לאקלים ולמזג האוויר המקומיים שלך, הגבעולים הראשונים יהיו מוכנים באמצע האביב, כאשר רוב הגננים רק יתחילו לחשוב על להתחיל אותם.

הגנה מפני קור

ברוב המקרים, תצטרך לספק צורה כלשהי של הגנה מפני קור לצמחים המוקדמים שלך, במיוחד באזורים מושלגים. העדיפות העיקרית היא להעלות את טמפרטורת הקרקע מספיק להנבטה מוצלחת תוך הרחקת הכפור הגרוע ביותר. חממות וחישוקים (פולימנהרות) שומרים על חום ביעילות רבה, ומאפשרים להם לעלות מספר מעלות, במיוחד בימי שמש. הם יוצרים מיקרו אקלים שהוא לפחות חודש לפני החוץ. כסו את השתילים בנייר או צמר גננות כדי ללכוד בחום היום למשך הלילה.

ניתן להגן על שתילים באופן אידיאלי עם כיסויי פלסטיק מסחריים או תוצרת בית עם בקבוקי פלסטיק חתוכים.

צמחים צעירים הגדלים בעציצים או מודולים יצטרכו להסתגל לטמפרטורות קרירות יותר לפני שתילתם בחוץ. מסגרות קרות יכולות ליצור בית חצי דרך מעשי. הרם את הכיסויים במהלך היום והחלף אותם בלילה. עשה זאת במשך שבוע כדי להכין אותם לשתילה. בחוץ, מנהרות שורות, דגמים או צמר גננות יעזרו להעלות את טמפרטורת הגידול מספיק כדי שירקות זה עתה נטועים או זרעים ישירים ישגשגו. הנח שמיכות על הקרקע לפחות שבועיים מראש כדי להעלות את טמפרטורת הקרקע מראש ולהפחית את ההלם של קור פתאומי.

5 ירוקים אסייתיים לגדול בסתיו

12 ירקות שאפשר לזרוע את הזרעים שלהם באפריל