6 טיפים לגינת ירק שכל גנן חדש צריך לדעת

בחודשים האחרונים, העלייה המהירה בעלות הירקות ורצף הריתוק גרמו לרבים לרצות להתחיל לגדל את הירקות שלהם בבית עם פינה קטנה בגן הירק. מחירי המזון צפויים להמשיך לעלות בעתיד הקרוב, כאשר יותר ויותר בעלי בתים פונים לגינות ירק כדי לקזז את מחיר התוצרת וכן לבילוי מהנה, מוריד סטרס ומתגמל. למי שחדש בגינון או לפחות חדש בגינון ירק, הנה שישה טיפים לגינון ירקות שיעזרו לך להתחיל.

1) שיהיה אור

רוב הירקות, במיוחד אלה שמניבים פרי (עגבניות, מלפפונים, דלעת ופלפלים, למשל) זקוקים לשמש, והרבה ממנה. באופן אידיאלי, עליך לבחור מיקום עם לפחות 8 שעות של אור שמש ישיר ביום. עם פחות אור, אתה עדיין יכול לגדל מאכלים; בעיקר ירקות עליים כמו תרד או סלטים ועשבי תיבול ארומטיים.

2) אדמה חשובה

אדמה בריאה ועשירה היא המפתח לגינת ירק מוצלחת ופרודוקטיבית, אז אל תוותרו על שלב זה! ניתוח קרקע ייתן לכם מושג על פוריות האדמה וה-pH שלכם, ויציע הצעות לגבי סוגי הדשנים או התיקונים שישמרו על חלקתכם עדינה. בגינה שלי, אני מסתמך על קומפוסט תוצרת בית, זבל אורגני מורכב היטב ודשנים אורגניים.

3) אל תחשוב גדול מדי

גינת ירק עשויה להיות בעלת תחזוקה נמוכה, אך היא אינה נטולת תחזוקה. לכן, עשו לעצמכם טובה והיצמדו לתיקון קטן בשנה-שנתיים הראשונות. חלקת ירק בגודל 2 על 3 מטר היא אידיאלית לגן ירק מתחיל וייתן לך מספיק מקום לגדל חופן יבולים. אם אתם רוצים להתחיל עוד יותר בקטן, נסו לשתול ירקות ועשבי תיבול מתאימים בעציצים או באדניות במרפסת שטופת שמש.

4) בחר את הצמחים שלך היטב

עם גינת הירק הראשונה שלך, זה מאוד מפתה לרצות לגדל הכל! אבל, למענך, אני מציע לך לבחור 4-5 סוגי ירקות ולגדל אותם היטב. נסו לא לדחוס הכל יותר מדי בחלל קומפקטי מכיוון שזה גורם לבעיות ובסופו של דבר תקבל קציר קטן יותר, לא גדול יותר. עם זאת, אתה יכול להגדיל את התשואה על ידי שתילה ברצף. כשהיבול הראשוני שלך נקצר, בצע זריעה שנייה. לדוגמה, עקוב אחר חסה אביבית עם שעועית קיץ. שתילת רצף מאפשרת לך למתוח את עונת הקציר שלך זמן רב ככל האפשר. אל תפחד לנסות גידולים חדשים, כמו סלטים אסיאתיים הגדלים במהירות.

5) שקול להוסיף פרחים

אוקיי, אולי קשה להאמין, אבל רוב החרקים הם החברים שלך! כן זה נכון. תחשוב על דבורים, פרפרים, פרת משה רבנו ועוד! כדי למשוך את העובדים הטובים האלה לגינה שלך ולהגביר את האבקת היבולים, כלול פרחים מצמחים ידידותיים לחרקים כמו אליסום מתוק, זיניאס, קוסמוס וחמניות בין ירקות ועשבי תיבול.

6) השקיה, עשבים שוטים ותזונה

זה אולי נראה כמו אחד הטיפים הברורים ביותר לגינת ירק, אבל גננים חדשים עשויים שלא לדעת מתי או כמה להשקות את היבול שלהם. ערוגות שנזרעו לאחרונה יצטרכו השקיה תכופה, אך רוב הגידולים המבוססים יכולים להסתדר עם מעט מים בלבד בשבוע. כדי לחסוך במים ולהפחית את הצורך בהשקיה, כרסו את האדמה עם כמה סנטימטרים של קש או עלים מגוררים. תועלת צדדית: החיפוי גם ידכא עשבים שוטים! לגבי מזון, גידולים מהירים כמו צנוניות וחסה לא יזדקקו לדשן נוסף אם יגדלו באדמה פורייה. עם זאת, ירקות ארוכים כמו עגבניות, דלעת חורף וחצילים, יעריכו דחיפה מספר פעמים במהלך עונת הגידול. תן להם מדי פעם מנה של מזון אורגני מסיס במים כדי לתמוך בצמיחה ולעודד יבול גדול יותר.

מה הטיפים שלך לגננים חובבים שנכנסים לחלקת הירקות?

13 ירקות קלים לזריעה ישירות בחוץ בגינה שלך

8 טיפים להתחלה טובה של גינת ירק באביב